Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Videoklip za 25000 kč???? Dnes již ano a kvalitně..

23. 11. 2010 10:20:07
V dubnu tohoto roku jsem se rozhodl vydat své první volně šiřitelné album Autentik. Jako cíl jsem si kladl především otestovat možnosti internetového prodeje hudby, avšak místo toho jsem poznal obrovskou sílu webu v oblasti propagace. Ekonomický rozpočet byl prostý – vytvořit obrovské promo za minimální cenu. K tomu měla posloužit moderní technologie, tedy facebook, bandzone.cz, youtube a samotný web www.radoslavbanga.cz. Věděl jsem, že návratnost bude nulová, co se týče financí, ale promo se vskutku vydařilo a nakonec si nahrávky z alba stáhlo téměř 18 000 lidí. Měl jsem obrovskou výhodu v tom, že vlastním mnoho špičkových studiových technologií a doma si mohu natočit prakticky cokoliv včetně bicích. Tedy za studio se dají účtovat pouze provozní peníze. Tím posledním, co zbývalo, bylo ušetřit za videoklip..

Za ten první jsem totiž celkově zaplatil něco kolem 30 000 kč. I to je skvělá částka, ale výsledek nebyl moc dobrý. Chyběla tam dobrá produkce, mnoho záběrů se prostě nepodařilo. Mým cílem bylo vytvořit video za co možná nejmenší peníze a přitom aby bylo kvalitní. Doposud se totiž tradovalo, že dobrý videoklip se dá pořídit od 300 000 kč. Většina českých interpretů si ale video dovede udělat i za 10% ceny, což se nakonec podařilo i mně a vděčím tomu hlavně své přítelkyni Verče, která mi celou dobu s videoklipem pomáhala. Dlouho jsem nemohl přijít na ten trik, až se zjevila zrcadlovka Canon EOS550D. Jednou jsem si všiml, že celkem uznávaný filmař točí některé scény pouze pomocí této zrcadlovky. Výsledek byl fantastický, takřka roven filmové špičce. Rozhodli jsme se tedy také zkusit natočit většinu videoklipu pouze pomocí zrcadlovky, tripodů, dobrých objektivů a trpělivosti. Zezačátku tomu moc nevěříte, ale když vidíte výsledek, nevěříte svým očím. Byli jsme ohromeni.

Já osobně tak moc, že jsem si zrcadlovku s vybavením nakonec i koupil. Videoklip není žádný příběh, prostě jen jednoduchý obrázek, kde zpívám. Zkusili jsme točit v pěti různých prostředích. Problémem bylo jen světlo, protože bez něj se objevoval občas šum. Tady je rozdíl mezi špičkovou polo-profi a špičkovou profi zrcadlovkou, protože ty high-end za 300 000 kč si se šumem poradí raz dva, kdežto ty levné ne. Se světlem jsme se ale nakonec poprali a výsledkem je nový videoklip. K super obrazu posloužily kvalitní objektivy od stejné fimy, jenž vyrobila tento úžasný fotoaparát ( EOS550D ), tedy od Canonu. Jak dlouho jsme točili? Pouhé 3 hodiny!!

Jsem si jistý, že zkušenosti, které jsem získal díky Autentiku, slušně uplatním u své primární hudební formace Gipsy.cz. Není možné dělat hudbu na špičkové úrovni za 1000 kč, ale je možné v lecčem výrazně ušetřit a získat tím více prostředků. Většinu nahrávek vytváříme sami doma ve svých malých studiích a až finální podobu přitáhneme do studia. Ušetříme tím i statisíce. Za album Reprezent jsme ve studiu nechali ležet téměř půl milionu korun a přitom jsme mohli celou desku natočit i za 15% této ceny a výsledek by nebyl tak odlišný. Za videoklip se dá utratit další půl milion, ale přitom se může mnoho záběrů pořídit levně a kolikrát kvalitněji. Neříkám, že by člověk měl za každou cenu šetřit, ale že se dá ušetřit tam, kde mít kameru za 3 miliony korun není nutné. Za obrovské promo si člověk zaplatí také slušné částky, ale já věřím, že facebook a youtube mnohdy dovedou udělat víc, než kdejaké rádio. Autentik mi dokázal, že nemusí pršet, jen když kape. Teď točím jako blázen, polovina záběrů bude k ničemu, ale u některých prostě neuvěříte, že je to točené “jen zrcadlovkou.” Pokud budete ochotní si vyhrát se světlem, barvami a produkcí, dosáhnete špičkového obrazu filmové kvality.. Videoklip “100% ze 100” rozhodně nepatří mezi to nejlepší, co se dá udělat, ale sledujte, co se dá udělat za pouhé 3 hodiny natáčení a 6 hodin post-produkce ( ve full HD ).

http://www.youtube.com/watch?v=HP0ubfXofuY&feature=player_embedded

Autor: Radoslav Banga

Autor: Gipsy | úterý 23.11.2010 10:20 | karma článku: 10.58 | přečteno: 1724x

Další články blogera

Gipsy

Proč jsem odešel z předávání slavíků?Protože nacismus do veřejného prostoru prostě nepatří

Velmi..velmi rozhořčeně jsem včera na protest opustil sál Karlínského divadla. Ano, je to pravda, při předávání cen Český slavík jsme se s mou manželkou zvedli, začali jsme pískat a nakonec na protest proti Ortelu odešli ze sálu.

27.11.2016 v 12:37 | Karma článku: 40.94 | Přečteno: 7616 |

Gipsy

Videoblog - tentokrát speciální z Alžírska

Po třech letech jsme s kapelou zase zahráli v Alžírsku. Jak to tam aktuálně vypadá? Jak dopadl koncert? Chystáte se do Alžírska na dovolenou? Tak sledujte....

25.5.2016 v 6:00 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 1534 | Diskuse

Gipsy

Videoblog - tentokrát s prvky tance a kolegy ze StarDance

Jak to vypadalo, když jsme se sešli na Handicapovaném Sportovci roku 2015. Krom mojí maličkosti vystoupili také tanečníci ze speciálního charitativního dílu StarDance. A stejně jako posledně vám ukážu, jak to vypadlo v zákulisí.

19.4.2016 v 15:27 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 632 | Diskuse

Gipsy

Videoblog - tentokrát ze zákulisí natáčení v televizi

Ano, i já se "zbláznil" a propadl vlogům. Je to totiž cesta, jak ukázat něco ze svého soukromí, něco ze své práce a hlavně, jak se přiblížit všem, kdo se bude chtít dívat :). Třeba budu inspirovat i vás. Nevěříte? Věřte!

5.4.2016 v 14:41 | Karma článku: 18.84 | Přečteno: 1412 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Dalimil Staněk – Povoláni Bohem k velikosti

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

20.11.2017 v 7:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Karel Sýkora

Adam Mackerle – Všeobecný úvod do Písma svatého

Tato kniha je určena čtenářům, pro které Bible není něčím zcela novým, kteří ji již měli v rukou, četli v ní a začali si klást otázky, které při četbě Bible časem zákonitě vyvstanou: Kde se bere text knih Starého a Nového zákona?

19.11.2017 v 18:38 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 107 |

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 464 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 7.00 | Přečteno: 103 |

Zdeněk Sotolář

Maturitní písemka aneb Rukou, nebo strojem?

Maturita je horkým tématem už řadu let. Jednou z (pod)otázek je maturitní písemka z češtiny. Jeden zpochybňuje témata, druhý zpochybňuje funkčnost funkčních stylů, třetí by naše „slohovky“ nahradil anglosaskými esejemi.

18.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 334 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5702
Jmenuji se Radoslav Banga a jsem leader skupiny Gipsy.cz, také moderátor, producent..


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.