Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

"Romskou otázku" vyřeší jedině tvrdší zákon, tedy strach páchat zlo

19. 11. 2010 12:40:13
Tato republika je zvyklá řešit své společenské problémy co nejjednodušším způsobem. Romové v ČR jsou ovšem úplně jiným oříškem. Za příčinou této příšerné situace hledejte historii, dva totalitní režimy, genetickou výbavu, současnou masivní migraci a naši bídnou politickou scénu. Není možné chtít po každém občanovi, aby se podrobil detailní analýze Romů a jejich způsobu žití. Bohužel však neexistuje ani specialista, jenž by mohl situaci dokonale analyzovat a díky tomu i vyhodnotit. Celý problém se vyhrocuje a společnost si žádá nějaký vstřícný zásah ze strany vlády, ta má ale jiné priority. Romskou otázku v ČR je třeba řešit rychle, jinak se brzy vymkne nám všem z rukou.
Gipsy.czGipsy.czVeronika Konopíková

Je to ekonomicky i společensky akutní. Už dnes cítíme dopad té dvacetileté nevšímavosti, vznikají ghetta a stoupá kriminalita. Česko nebude tak dlouho tolerantní, jak si vláda myslí. EU otevřela dveře i komplikovanějším národům, než jsou Romové. Větší přítomnost Muslimů nebo Rusů v ČR bude znervózňovat mnohem víc. Jak si chce naše společnost poradit s multikulturou, když si sotva ví rady s Romy? Takový stav v ČR prakticky není možný. Občané této země nechtějí multikulturní život a nemá smysl jim jej vnucovat. Migrace by mohla být omezena, ale není. Za ní se mimochodem skrývají i mnohé komplikace v romském etniku. Za těmi nejtvrdšími zločiny často stojí právě ty skupiny Romů, jenž do Čech emigrovaly z jiných zemí, především ze Slovenska a Rumunska, s těmi, jenž žijí v Čechách od 70. let obvykle není žádný problém. Stav není žádoucí a podporuje krajní pravici. Vzestup extremismu není ničím jiným, než následkem politického ticha. Obyčejní lidé chtějí situaci řešit, ne se jen o ní povrchně bavit. Není pak divu, že raději podpoří extremisty, protože z pohledu občana se oni jediní snaží něco změnit. Nezáleží pak na tom, zda-li se jedná o pravdivý záměr nebo jen o chycení ryb do sítě, jde o princip aktivity – neonacisté vstoupí do problémové oblasti a bojují proti problémovým nepřizpůsobivým lidem. V tom na první pohled přeci nemůže člověk vidět žádné zlo, ba naopak. Teprve hlubší analýza odhalí pravdu, jak o neonacistech, tak i o nepřizpůsobivých Romech ( že jde o propagaci nenávistného hnutí a totální neochotu se přizpůsobit většině )..

Detailní analýza romské otázky je nutnost.

Musí se vše umět pojmenovat a pak to jde teprve nějak řešit. Dokud budou jen „Cikáni“ a „Češi,“ nic se nezmění – spíš zhorší. Pojmenovat znamená být objektivní a nebát se nepříjemností. Označovat nepřizpůsobivé se nesmí vnímat jako rasismus, jinak bude vše jen rasismus a řešení nám propluje mezi prsty. Je opravdu tak těžké odhalit xenofobii? Pokud občan jasně dává najevo svou rasovou nenávist, je tak těžké o něm společně říct, že je to rasista? Říct o někom, že je nepřizpůsobivý by nemělo mít tedy nic společného s jeho národností. Najednou se stává tento člověk jednoduše parazitem, ne „Cikánem“ a lze uskutečnit nějaké kroky k tomu, aby dotyčný rychle pochopil, že česká společnost to nehodlá akceptovat. Parazitem může být přeci i občan bílé pleti, my musíme především řešit parazitní chování a ne původ občana. Bezdomovec na nádraží, jenž obtěžuje svou přítomností všechny kolem, je úplně stejným parazitem jako nepřizpůsobivý Rom. Řešením je tvrdý zákon, který v této zemi chybí. Zákon, který platí pro všechny, bez výjimky. Demokracii jsme my Češi pochopili nekorektně. Demokracie není o tom, aby se už nikdo ničeho nebál. Musíme si uvědomit, že dokud se extremisté nebo příživníci nebudou bát zákona, v ulicích bude horko. Zákona se musí bát každý zločinec, to je jediný způsob, jak se mohou věci zlepšit. Zloděj musí vědět, že krádež bude tvrdě potrestána. Ještě před pár lety bylo možné v ČR zcela legálně vlastnit pedofilní pornografii, jak je to vůbec možné?? Připadá mi to absurdní. Nemůžeme dosáhnout klidu v zemi, kde ještě v roce 2008 neexistoval diskriminační zákon. Že jsme jej nepotřebovali? Ale diskriminace je otázkou celé společnosti, ne jen Romů! Diskriminován bývá senior, mentálně postižený, ale také žena, tedy tento zákon je naprostou nutností. Nepřizpůsobiví Romové se mnohdy zákonu vysmívají, chodí si pro dávky v mercedesech, neonacisté si v klidu chodí na fotbal a heilují, političtí "kmotři" si ve vládě dělají, co se jim zlíbí, té "demokracie" je jednoduše příliš.

Říkejme „zloděj, vrah, zločinec, příživník“ – ne „Cikán“ nebo „Čech“

Hluk od vedle ve 3 ráno může být pro českého občana velikým problémem. Existuje tu tendence přisuzovat hluk těm „černým.“ Hluk je ale hluk a nic jiného, zde se jedná o konkrétní jedince, jenž vás obtěžují. I kdyby 70% Romů bylo nepřizpůsobivých, žiju tu stále těch min. 50 000 ostatních. To přeci neznamená, že všichni budou vzdělaní a bohatí, ba naopak. Mnoho romských rodin se nachází na kraji finančního zhroucení a i přes to se chovají slušně. Z 10 milionů Čechů je momentálně 500 000 bez zaměstnání. Volných pracovních míst je přitom jen kolem 40 000. Nepřizpůsobivých lidí neromského původu je tak možná stejně jako těch původu romského. Hluk dělá také spousta mladých zfetovaných teenagerů, ilegální techno-party na poli je také hluk, mnohdy několikanásobně překračuje limit nočního klidu. Opilé partičky také udělají občas doma party, když jsou rodiče pryč, to vše je také hluk. Pojďme tedy říkat „příživník“, "zloděj," "grázl" nebo "rasista." Říkáme tím, že si ukazujeme na někoho konkrétního a ne na celý národ. Na Národní Třídě v Praze je spousta bezdomovců, nepotkal jsem mezi nimi snad nikdy Roma a také řekneme „bezdomovec,“ ne „Čechoun.“ Máme snad na základě referencí pana Koženého odsoudit všechny Čechy, že jsou to miliardoví zloději? Máme snad na základě špinavé pražské koalice ČSSD a ODS odsoudit celou společnost, že je mafiánská? Takhle to přeci nejde, nesuďme rasu, či národ, suďme konkrétní jedince. A pojďme je soudit tvrdě.

Autor: Radoslav Banga ( www.radoslavbanga.cz )

Autor: Gipsy | pátek 19.11.2010 12:40 | karma článku: 40.21 | přečteno: 5257x

Další články blogera

Gipsy

Proč jsem odešel z předávání slavíků?Protože nacismus do veřejného prostoru prostě nepatří

Velmi..velmi rozhořčeně jsem včera na protest opustil sál Karlínského divadla. Ano, je to pravda, při předávání cen Český slavík jsme se s mou manželkou zvedli, začali jsme pískat a nakonec na protest proti Ortelu odešli ze sálu.

27.11.2016 v 12:37 | Karma článku: 40.86 | Přečteno: 7603 |

Gipsy

Videoblog - tentokrát speciální z Alžírska

Po třech letech jsme s kapelou zase zahráli v Alžírsku. Jak to tam aktuálně vypadá? Jak dopadl koncert? Chystáte se do Alžírska na dovolenou? Tak sledujte....

25.5.2016 v 6:00 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 1532 | Diskuse

Gipsy

Videoblog - tentokrát s prvky tance a kolegy ze StarDance

Jak to vypadalo, když jsme se sešli na Handicapovaném Sportovci roku 2015. Krom mojí maličkosti vystoupili také tanečníci ze speciálního charitativního dílu StarDance. A stejně jako posledně vám ukážu, jak to vypadlo v zákulisí.

19.4.2016 v 15:27 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 632 | Diskuse

Gipsy

Videoblog - tentokrát ze zákulisí natáčení v televizi

Ano, i já se "zbláznil" a propadl vlogům. Je to totiž cesta, jak ukázat něco ze svého soukromí, něco ze své práce a hlavně, jak se přiblížit všem, kdo se bude chtít dívat :). Třeba budu inspirovat i vás. Nevěříte? Věřte!

5.4.2016 v 14:41 | Karma článku: 18.84 | Přečteno: 1409 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Mrázek

Kam teď půjde Saakašvili? Hlavně ne k nám!

Cirkus Ukrajina aneb Neslavný konec kdysi slavného politika – tak by se dalo ve stručnosti označit dnešní zbavení Saakašviliho ukrajinského občanství. Sebral mu ho ještě nedávno jeho nejlepší kamarád prezident Petr Porošenko.

26.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 466 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč budu volit lidovce

Nějaký dobrák tady psal, že se lidovci možná ani nedostanou do sněmovny. Může být, ale stejně je budu volit

26.7.2017 v 18:42 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 376 | Diskuse

Petr Máj

Odkud se v západní Evropě bere tak výrazná indoktrinace mládeže

Být mladým nemusí být (pro všechny stejně) jednoduché. V každém případě je ale mládí tou nejúžasnější částí našeho života. Mladí lidé jsou (většinou) zdraví, (většinou) bez závazků a co je nejhlavnější - mají všechno před sebou.

26.7.2017 v 17:28 | Karma článku: 32.74 | Přečteno: 835 | Diskuse

Jan Dvořák

Zákon pro potírání "nepolského chování " je na spadnutí

(Ověřujeme) Předseda strany PiS Kaczynski dal premiérce a poslancům příkaz, aby v nejbližším možném termínu v Sejmu projednali novou legislativní normu. Zákon o nepolském chování.

26.7.2017 v 15:58 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 493 | Diskuse

Aleš Michal

Strasti českých národovců

Hlavní trumfy úspěchu české krajně pravicové scény drží SPD Tomia Okamury. Národovci i další strany stojí stranou a nic nenasvědčuje tomu, že by se to do podzimních parlamentních voleb změnilo.

26.7.2017 v 15:12 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 1510 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5609
Jmenuji se Radoslav Banga a jsem leader skupiny Gipsy.cz, také moderátor, producent..

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.